Nowoczesna karetka neonatologiczna dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie od Marszałka Województwa

Marszałek naszego województwa, 10 stycznia tego roku, oficjalnie przekazał Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie specjalistyczny ambulans neonatologiczny. Ta zaawansowana technologicznie jednostka, skonstruowana do transportu najmłodszych pacjentów, była inwestycją o wartości przekraczającej 1,6 miliona złotych.

Ten unikalny ambulans jest dedykowany do przewożenia noworodków i wcześniaków. Pozwala także na transport niemowląt poniżej pierwszego roku życia, jeżeli ich stan zdrowia tego wymaga.

Karetka oznaczona symbolem „N” ma za zadanie przemieszczać małe dzieci pomiędzy szpitalami, kierując je do placówek o wyższym stopniu referencyjności. Zaopiekować się nimi może zespół medyczny składający się z lekarza specjalisty – neonatologa lub anestezjologa, pielęgniarki – neonatologicznej lub anestezjologicznej oraz kierowca. Wyposażenie ambulansu to m.in.: inkubator, kardiomonitor, defibrylator, respirator, ssak i zestaw pomp infuzyjnych.

Marszałek Marcin Kuchciński podczas przekazania ambulansu podkreślał: „Karetka, którą miałem zaszczyt dzisiaj wręczyć, jest małym szpitalem na kołach. Nie dość, że wyposażona jest w najnowsze technologie, to jeszcze zapewnia dodatkową przestrzeń dla personelu medycznego, co umożliwia swobodny dostęp do małego pacjenta i wykonanie wszelkich niezbędnych procedur ratujących życie. Dodatkowo, dzięki pneumatycznemu zawieszeniu oraz systemowi amortyzacji, inkubator jest skutecznie chroniony przed wstrząsami, co stanowi znaczący komfort dla przewożonego dziecka. Oby była jak najrzadziej w użyciu, ale gdy zajdzie potrzeba – niech służy jak najlepiej zarówno maluszkom, jak i ratownikom.”