32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2024 w Olsztynie: Centrum wydarzeń to hala Urania

Coraz bliżej jest 32. edycja Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która odbędzie się w niedzielę 28 stycznia. Tego dnia, na ulicach całej Polski pojawiać się będą wolontariusze z puszkami, zbierając fundusze na szczytny cel. W tym roku olsztyński finał przeprowadzany będzie w odnowionej hali Urania, a odpowiedzialnymi za organizację są Sztab 7261 oraz Związek Stowarzyszeń Razem, mający swoją siedzibę przy ulicy Tarasa Szewczenki 1.

Hasło tegorocznego 32. Finału WOŚP brzmi „Tu Wszystko Gra! OK! Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Cel zbiórki to zakup sprzętu służącego do diagnozowania, monitorowania oraz rehabilitacji chorób płuc u pacjentów na oddziałach pulmonologicznych – zarówno tych najmłodszych, jak i dorosłych. Wśród planowanych do zakupu urządzeń znajdują się takie, które służą do diagnostyki obrazowej, na przykład aparaty ultrasonograficzne czy rezonanse magnetyczne.

W Olsztynie, od godziny 15:00, środek ciężkości wydarzeń przeniesie się do zmodernizowanej hali Urania. Organizatorzy przewidzieli szeroką gamę atrakcji, zarówno dla najmłodszych jak i starszych uczestników. Wśród wykonawców zamierzających zadbać o część artystyczną wydarzenia są między innymi Przedszkole nr 14 z Olsztyna, Pracownia Tańca Pryzmat oraz Szkoła Tańca BTB. Ponadto, koncerty zaplanowały takie zespoły jak How We Met, Traffic Junky, TUPOLEV czy BLENDERS. Punktualnie o 20:00 nastąpi tradycyjne wzniesienie „światełka do nieba”.

Finał WOŚP jest jednodniową akcją publiczną, która co roku jest wspierana przez różnego rodzaju inicjatywy internetowe oraz zamknięte imprezy rozpoczynające się już na początku grudnia. W ciągu 31 lat funkcjonowania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać prawie 2 miliardy złotych i zakupić 71,5 tysiąca urządzeń medycznych. Zeszłoroczna edycja, która odbyła się w styczniu 2023 roku, była poświęcona walce z sepsą, a jej efektem była zbiórka w wysokości 243 259 387,25 zł.