Młody mieszkaniec Olsztyna staje się bohaterem po uratowaniu życia swojej babci

Zaledwie 2-letni Bartek jest uczniem czwartej klasy Szkoły Podstawowej zlokalizowanej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Żardenikach. Młodziutki chłopiec stał się niedocenionym bohaterem, kiedy uratował życie swojej babci, gdy ta zaczęła doświadczać trudności z oddychaniem. Dzielny uczeń podjął decyzję o wezwaniu pomocy, dzwoniąc na numer alarmowy 112. W nagrodę za swoje odważne działanie, Bartka spotkał Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Zdarzenie to miało miejsce tuż przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy babcia Bartka nagle poczuła się nie dobrze. Stan zdrowia kobiety gwałtownie pogorszył się w Wigilię. Przez cały czas spędzała w łóżku, a kontakt telefoniczny z rodziną był niemożliwy. Bartek zauważył problem na początku Świąt, obawiając się o ciężkie oddychanie babci. Próbował skontaktować się ze swoją siostrą mieszkającą we Włoszech, lecz bezskutecznie. Kiedy siostra oddzwoniła, przerażony Bartek opowiedział jej o stanie swojej babci. Na radę siostry, wezwał pogotowie, dzwoniąc na numer 112. Po podaniu adresu i prośbie o pomoc, czekał na karetkę przed blokiem. Lekarze przybyli niezwłocznie i przystąpili do badania babci. Jej stan był na tyle zły, że wymagała natychmiastowego przewiezienia do szpitala. Diagnoza była poważna – zapalenie płuc z rozwijającą się sepsą. W tym czasie opiekę nad chłopcem przejęła jego ciocia.

Dyrektorka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żardenikach, Anna Chyżyńska, wyraziła swoją dumę z młodego ucznia, który potrafił zadziałać w sytuacji zagrożenia życia babci. Podkreśliła także, że Bartek i jego babcia są bardzo blisko związani, zwłaszcza po śmierci matki chłopca w poprzednim roku. Starosta Andrzej Abako określił Bartka jako prawdziwego bohatera, który umiał zachować spokój i podjąć właściwe działania. Zachwalał także szybką reakcję i odwagę chłopca, które pozwoliły jego babci otrzymać natychmiastową pomoc medyczną i szansę na powrót do zdrowia.

W trakcie tego spotkania w ośrodku, Abako także podziękował uczniom za unikalne dekoracje świąteczne, które przygotowali dla choinki urzędowej. Już od kilku lat stało się to tradycją, że ozdoby są tworzone w ramach konkursu „Świąteczne inspiracje: Bądź wśród nas i ubierz z nami choinkę” organizowanego przez SOSW w Żardenikach. Tym razem, tematem przewodnim była postać Mikołaja Kopernika. Uczniowie samodzielnie tworzyli gwiazdki, bombki i łańcuchy, używając różnych technik. Za ich wysiłek, starosta przyznał im upominki.