Brak edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa stanowi zagrożenie dla polskich użytkowników internetu

Kiedy Komenda Główna Policji, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa Związek Banków Polskich oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wydają wspólne ostrzeżenie, warto zwrócić uwagę. Wirtualna przestrzeń niewątpliwie pozwala na nieograniczone możliwości, ale z drugiej strony, ze względu na brak wiedzy wielu Polaków na temat cyberbezpieczeństwa, jest również miejscem, gdzie na każdym kroku czyhają zagrożenia. Ważne jest zatem, aby zawsze zachować ostrożność podczas korzystania z internetu i być świadomym potencjalnych ryzyka.

Cyberprzestępcy często korzystają z różnych metod, aby wykorzystać naszą naiwność i brak wiedzy. Jednym z takie sztuczek jest publikowanie atrakcyjnych ofert na legalnych platformach handlowych, które oferują produkty za darmo – jedynym kosztem dla klienta ma być opłacenie usług kurierskich.

Przykładowo, jeden z klientów banku natknął się na ofertę darmowego pudła pełnego zabawek na jednej z platform sprzedażowych. Oferta wydawała się atrakcyjna, ponieważ zabawki wyglądały jak nowe, a jedynym kosztem miało być pokrycie opłaty za kuriera. Sprzedający wysłał klientowi wiadomość z linkiem do strony przypominającej firmę kurierską, której celem było pozyskanie danych karty płatniczej klienta. Klient został przekierowany na stronę poza platformą sprzedażową, gdzie miał pozostawić swoje dane. W tym momencie, oszuści zdobyli pełen dostęp do danych karty płatniczej klienta.