Ostoją przeciwdziałania cyberprzestępczości – zatrzymanie grupy oszustów wykorzystujących BLIKA

W Olsztynie, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) wraz z funkcjonariuszami Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji (KMP), działało pod egidą Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, doprowadzając do aresztowania pięciu osób. Podejrzani są o uczestnictwo w grupie przestępczej specjalizującej się w praniu pieniędzy oraz oszustwach internetowych. Liczba ofiar, na które padli oszuści, przekroczyła 50.

Osoby zatrzymane naruszały zabezpieczenia elektroniczne, przejmując w ten sposób konta na portalach społecznościowych niewinnych użytkowników. Później, podszywając się pod właścicieli skradzionych kont, kierowali do ich znajomych prośby o przesyłanie kodów do szybkich płatności online. Po zdobyciu wymaganych kodów, wyłudzone środki były wypłacane z bankomatów rozsianych po różnych miastach województwa warmińsko-mazurskiego. Próbując uniknąć wykrycia, oszuści przemieszczali się pomiędzy różnymi miejscami, stosując różne metody kamuflażu oraz wierząc, że ich tożsamość pozostanie nieodkryta. Dodatkowo, wprowadzali w błąd naiwnych kupujących, oferując na sprzedaż podróbki ubrań znanych marek i sprzętu RTV. Próbowali budować swoją wiarygodność poprzez fałszowanie dokumentów potwierdzających, że oferowane przez nich towary są autentyczne i zostały zakupione w oficjalnych sklepach firmowych. Podejrzani reinwestowali zebrane w ten sposób środki w kryptowaluty, które następnie prano poprzez wielokrotne transakcje między różnymi bankami i innymi formami płatności.

Intensywne działania detektywistyczne prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału CBZC w Olsztynie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie pozwoliły na zgromadzenie dowodów przeciwko podejrzanym. Dzięki temu możliwe było ich zatrzymanie i przedstawienie zarzutów związanych z kierowaniem grupą przestępczą, praniem brudnych pieniędzy, nielegalnym dostępem do kont na portalach społecznościowych i wykorzystywaniem kodów do szybkich płatności online do wyłudzania pieniędzy z bankomatów. W przypadku dwóch podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.

Podczas działań funkcjonariusze zabezpieczyli telefony komórkowe, komputery, cyfrowe nośniki danych oraz marihuanę i materiały o charakterze pedofilskim. CBZC zabezpieczyło również kryptowalutę, którą podejrzani nabyli za środki uzyskane z przestępstw. Akcja aresztowania była skoordynowanym wysiłkiem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Olsztynie oraz Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Na wstępnym etapie ustalono ponad 50 ofiar oszustwa, a straty szacowane są na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednakże, ze względu na to że dochodzenie jest wciąż prowadzone, można spodziewać się identyfikacji kolejnych osób poszkodowanych przez tę przestępczą działalność.