Znamy zwycięskie projekty Otwartego Budżetu Akademickiego: siłownia na plaży i zielona strefa na WNE

Wyniki tegorocznego głosowania na propozycje w ramach Otwartego Budżetu Akademickiego zostały ogłoszone. W tym roku do realizacji przystąpią dwie propozycje zgłoszone przez studentów i pracowników uczelni. Ponad 1700 osób miało swój wkład w decydowanie o wynikach.

Na pierwszym miejscu znalazł się projekt nowoczesnej siłowni plenerowej, której pomysłodawcą jest student ekonomii, Filip Kadziewicz. Propozycja ta zdobyła poparcie 48% uczestników. Siłownia ma być drugim tak zaawansowanym obiektem w Polsce, wyposażonym w profesjonalny sprzęt umożliwiający trening na poziomie siłowni komercyjnych. Inspiracją dla tego pomysłu była siłownia zlokalizowana na warszawskiej Ochocie, gdzie możliwe jest regulowanie obciążeń od 2,5 do 220 kg.

Drugi z projektów, który spotkał się z dużym zainteresowaniem, to miejsce do nauki i relaksu na Wydziale Nauk Ekonomicznych – pomysł dr Katarzyny Andruszkiewicz. Przestrzeń ta ma być wyposażona w nowoczesne meble i odpowiednie oświetlenie. Będzie dostępna zarówno dla pracowników, jak i studentów. Całość ma zostać utrzymana w zielonym charakterze, zgodnie z ideą Green University.

Na realizację wskazanych projektów zostanie przeznaczonych pół miliona złotych. Rektor uczelni, prof. Jerzy Przyborowski, podkreślał, że wybrane inwestycje nie powinny generować dodatkowych kosztów eksploatacyjnych.

W bieżącej edycji OBA na 10 zgłoszonych projektów oddano głosy przez 1770 studentów i pracowników. Głosowanie przyciągnęło aż 28 tysięcy odwiedzin na stronie.

Oprócz zwycięskich propozycji, była możliwość głosowania na takie projekty jak strefa relaksu na Wydziale Biologii i Biotechnologii, dystrybutory wody na każdym wydziale, nowa siedziba ośrodka pomocy psychologicznej „Empatia”, strefa Work’n’Chill, ścianka do gry w tenisa, „Kortowski Badminton”, czy strefa odpoczynku na Pływalni Uniwersyteckiej.

W ostatniej edycji konkursu wybrane zostały dwa projekty: zielony parking rowerowy z roślinnym dachem oraz pole do gry w disc golfa, na którym już odbywają się rozgrywki.