Wsparcie medyczne z Warmii i Mazur dla Ukrainy: Ambulans ma do pokonania 1000 km

Sektor ochrony zdrowia w Ukrainie otrzymał wsparcie od władz województwa warmińsko-mazurskiego, które przekazały im ambulans. Pojazd ten został pozyskany ze szpitala znajdującego się w Elblągu i teraz będzie używany dla mieszkańców gminy Wyżnica na Ukrainie.

Ukraińska gmina Wyżnica zaapelowala do zarządu województwa warmińsko-mazurskiego o przekazanie im karetki pogotowia wraz z podstawowym sprzętem medycznym. Prośba ta została rozpatrzona pozytywnie, a 13 marca br., na terenie parkingu znajdującego się tuż za Szkołą Policealną im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie, nastąpiło oficjalne przekazanie karetki ratunkowej.

Marcin Kuchciński, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, poinformował, że przekazana karetka jest wyposażeniem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu. Dodatkowo, była ona uzupełniona o sprzęt przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie. Marszałek wyraził radość z możliwości udzielenia wsparcia poprzez ten gest. Sylwia Jaskulska, wicemarszałek, uczestnicząca także w ceremonii przekazania, odwołała się do swojej podróży do Wyżnicy sprzed siedmiu lat. Wspominała spotkania z niezwykłymi ludźmi tam mieszkającymi – strażakami, specjalistami ratownictwa górskiego, których pasja i zaangażowanie robiło wielkie wrażenie. Wskazała jednocześnie na ich braki w sprzęcie.

Podczas tej samej podróży kilka lat temu, wicemarszałek wraz z dyrektorem Puszczy Rominckiej, Jaromirem Krajewskim i starostą gołdapskim, Andrzejem Ciołkiem przekazali Ukrainie wóz strażacki. Jak podkreśliła Jaskulska, ci ludzie obecnie muszą stawić czoła nie tylko katastrofom naturalnym, ale przede wszystkim okropieństwom wojny, co często kosztuje ich najwyższą cenę – cenę życia.