Zarzucano wymuszenie rozbójnicze pary w wieku 24 i 22 lat, które zastraszyły swojego znajomego do przelania 20 tys. zł

Dwóm młodym osobom, 24-letniemu mężczyźnie oraz 22-letniej kobiecie, postawiono zarzuty związane z wymuszeniem rozbójniczym. Swojego kolegę zastraszyli i skłonili siłą do wykonania przelewów na sumę 20 tys. zł na numery rachunków bankowych podane przez nich. Zarówno mężczyzna, jak i kobieta zostali tymczasowo umieszczeni w areszcie.

Podczas niedzielnego dnia (07.04.2024 r.), funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zatrzymali parę podejrzewaną o dokonanie wymuszenia rozbójniczego. Ze zgromadzonych dowodów wynikało, że na początku tego roku sprawcy odwiedzili swego przyjaciela w jego mieszkaniu z zamiarem wspólnego spędzenia wieczoru. Sytuacja jednak szybko zamieniła się z towarzyskiej w przestępczą. Osoby podejrzane były świadome sytuacji finansowej gospodarza, u którego się zatrzymali. Szantażem zmusili go do wykonania przelewu na kwotę 20 tys. zł na konta bankowe, które wskazali.

Zbity i przerażony mężczyzna spełnił ich żądania. Podejrzani postanowili pozostać z nim przez całą noc, aż do momentu realizacji transakcji bankowych. Zabrali mu telefon komórkowy, aby uniemożliwić mu anulowanie zlecenia przelewów, nie dopuścili go również do opuszczenia mieszkania. Ofiara nie powiadomiła od razu policji o tym incydencie, uczyniła to dopiero po kilku tygodniach, kiedy sprawcy ponownie zaczęli domagać się od niego pieniędzy.

Osoby zatrzymane stanęły przed obliczem prokuratury, gdzie wysłuchały zarzutów. Sąd podjął decyzję o nałożeniu na nich środka zapobiegawczego w formie tymczasowego aresztowania. Jeżeli zostaną uznani winnymi popełnienia wymuszenia rozbójniczego, mogą im grozić kary do 10 lat pozbawienia wolności.