Bezpieczny długi majowy weekend na olsztyńskich wodach – podsumowanie policyjnych działań

Majowy weekend przedłużony o kilka dni, który miał miejsce w Olsztynie, upłynął bez incydentów związanych z bezpieczeństwem na wodzie. Nie miały miejsca żadne kolizje ani wypadki pomiędzy użytkownikami sprzętu do pływania, a także nie zanotowano żadnych przypadków utonięcia. Funkcjonariusze policji zidentyfikowali łącznie 28 wykroczeń, a nałożenie mandatu było konsekwencją dla 13 osób po kontroli policyjnej.

Dla funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, weekend majowy symbolizuje rozpoczęcie sezonu patrolowania wód powiatu olsztyńskiego. Przez cały okres trwający od 30 kwietnia do 5 maja 2024 roku, mundurowi dbali o to, aby osoby korzystające z uroków wodnego odpoczynku były bezpieczne. Celem tych działań było monitorowanie osób używających sprzętu pływającego oraz kontrola dokumentów posiadaczy pozwolenia na wędkowanie. Szczególną uwagę zwracano na te miejsca kąpielowe, które nie są strzeżone.

Policyjne służby zidentyfikowały w sumie 28 wykroczeń. Większość z nich dotyczyła korzystania z kajaków i rowerów wodnych pod wpływem alkoholu, braku odpowiedniego wyposażenia na łodziach żaglowych i nielegalnym rozpalaniu ognia w lesie przy brzegu jeziora. W wyniku podjętych działań, 13 osób zostało ukaranych mandatem. Co ciekawe, żaden ze sprawdzonych sterników nie prowadził łodzi będąc pod wpływem alkoholu.