Wakacje w Japonii

Japonia, kraj o fascynującej mieszance tradycji i nowoczesności, przyciąga podróżnych swoją niepowtarzalną kulturą i różnorodnością atrakcji. To kraj nieoczywisty i odległy w podwójnym znaczeniu – Polskę i Japonię dzieli ok. 8500 km oraz zupełnie inna historia i kultura. Mimo tego Japonia od lat inspiruje Polaków, a dalekowschodnie akcenty znajdziemy nie tylko w telewizji czy książkach, ale i w architekturze czy w stylu życia. Fascynują nas japońskie rytuały i filozofia – nic dziwnego, że chce się poznać ten kraj z bliska, od środka. Dlaczego warto wybrać się na wakacje do Japonii?

Japonia – informacje podstawowe i klimat

Japonia (https://planetescape.pl/kraj/japonia/), kraj Dalekiego Wschodu, otoczony Morzem Japońskim na wschodzie i Oceanem Spokojnym na zachodzie, to fascynujące państwo wyspiarskie o bogatej kulturze i historii. Archipelag japoński składa się z ponad 6000 wysp, z których największe to Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu. Stolica kraju, Tokio, jest jednym z najbardziej dynamicznych miast na świecie, tętniącym życiem i centrum biznesu i technologii. Nie bez powodu o Tokio mówi się w kategoriach „miasta przyszłości”. Nowoczesne technologie, ujarzmiona natura i piękno przyrody to cechy przyciągające do Japonii, ale nie można też zapomnieć o kuchni japońskiej – sushi, ramenie czy słodkościach, które podbijają serca i podniebienia Europejczyków. Na wycieczkę do Japonii można jechać przez cały rok, ponieważ kraj charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem ze względu na region. Jednak najpopularniejszym czasem na podróż jest wiosna i miesiące od marca do maja oraz jesień, miesiące od września do listopada. Na wycieczki nie poleca się lipca i sierpnia ze względu na monsunowy sezon. Walutą Japonii jest japoński jen (JPY) i zaleca się zabranie nawet najmniejszej ilości gotówki na podróż. W Japonii karty płatnicze są szeroko akceptowane, z tego też powodu nie trzeba mieć przy sobie całej kwoty przeznaczonej na urlop. Można zabrać ze sobą także dolary lub euro, jednak kursy wymiany nie zawsze są korzystne. Z Polski do Japonii można polecieć liniami rejsowymi (w tym polskim LOT, który leci bezpośrednio do Tokio). Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Japonia uznawana jest za jeden z najbardziej bezpiecznych krajów na świecie.

Dla kogo są wakacje w Japonii?

Japonia jest zarazem łatwym, ale i trudnym kierunkiem wakacyjnym. Miłośnicy plażowania i słońca mogą wybrać się na tropikalną wyspę Okinawa, jednak w krajach azjatyckich jest wiele bliższych, równie atrakcyjnych i tańszych kierunków – takich jak Tajlandia czy Wietnam. Podróżując poza Europę po raz pierwszy, również można poczuć się zagubionym, chociaż Japonia jest świetnie zorganizowanym, skomunikowanym i oznaczonym krajem, to łatwo się zgubić podczas szukania odpowiedniej linii metra. Początkującym podróżnikom poleca się raczej zorganizowane wycieczki do Japonii niż samodzielną eksplorację. Japonia jest kierunkiem dla osób fascynujących się japońską kulturą, dla odkrywców i dla osób, które lubią przygodę. To także kraj przyjazny dla samotnych podróżników oraz na rodzinne wyjazdy.

Tokio – zachwycająca stolica

Tokio wciąga swoim niepowtarzalną mieszanką nowoczesności i tradycji. To miasto, które nigdy nie śpi, oferuje niekończącą się rozrywkę i atrakcje na każdym kroku. Widoki jak z science-fiction robią wrażenie — olśniewające wieżowce, neonowe reklamy i zgiełk ulic Shibuya i Shinjuku oczarowują każdego. Ale Tokio to nie tylko betonowa dżungla — jest też oaza spokoju w postaci tradycyjnych ogrodów, świątyń i muzeów, które ukazują bogactwo historii i kultury Japonii. Najlepsze atrakcje w Tokio to m.in. Park Yoyogi, znany z malowniczych ogrodów, świątyń i otwartego przestrzeni dla rekreacji. Popularnym miejscem jest również Świątynia Meiji, będąca jednym z najważniejszych sanktuariów shintoistycznych w Japonii. Warto także odwiedzić dzielnice Shibuya i Shinjuku, które słyną z intensywnego życia nocnego, sklepów i restauracji. Ikonicznym widokiem jest też wieżowiec Tokyo Skytree, który oferuje oszałamiające widoki na panoramę miasta. Dla miłośników technologii niezwykłym miejscem jest dzielnica Akihabara, znana jako mekka dla fanów elektroniki i gier komputerowych.