Pod sąd trafił 18-letni Michał G., oskarżony o usiłowanie zabójstwa przy użyciu noża w Olsztynie

Sąd Okręgowy w Olsztynie rozpoczął w piątek, 17 maja, proces przeciwko 18-letniemu Michałowi G. Młodzieniec jest oskarżony o usiłowanie zabójstwa za pomocą narzędzia ostrzałowego. Incydent miał miejsce podczas jesiennych miesięcy ubiegłego roku w pobliżu jednej z miejscowych galerii handlowych.

Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Michałowi G., wskazując, że młodzieniec zaatakował nożem dwóch nastolatków. Zgodnie z ustaleniami prokuratora, 25 września poprzedniego roku, Michał G. i jego znajomy przebywali w amfiteatrze za budynkiem galerii handlowej. W pobliżu nich znajdowała się grupa nastolatków. Oskarżony zachowywał się agresywnie i wszczął konflikt, domagając się zmiany utworu muzycznego odtwarzanego przez grupę. Prowadzona przez niego sprzeczka szybko przerodziła się w przepychankę z jednym z nastolatków, któremu inni koledzy ruszyli na pomoc, uderzając oskarżonego.

Podczas trwania konfliktu Michał G. miał wyjąć nóż z kieszeni, skutkiem czego otaczające go osoby rozbiegły się. Oskarżony pobiegł za jedną z uciekających osób, ale po przebiegnięciu kilkudziesięciu metrów zawrócił w kierunku dwóch nadchodzących nastolatków, którzy chcieli pomóc swojemu koledze. Michał G. zaatakował ich nożem.

Po ataku dwaj nastolatkowie uciekli do galerii handlowej, gdzie otrzymali pierwszą pomoc i skąd wezwano pogotowie ratunkowe. Michał G., po ugodzeniu nożem, również wszedł do galerii tym samym wejściem. Wewnątrz wyjął nóż i groził obecnym tam osobom. Następnie Michał G. wraz ze swoim znajomym udali się do jednego z okolicznych sklepów, gdzie został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji.

Prokurator zarzucił Michałowi G. usiłowanie zabójstwa jednego z nastolatków poprzez zadanie mu ciosu nożem, w tym w jamę brzuszną, co spowodowało ciężki uszczerbek na zdrowiu ofiary. Ponadto Michał G. miał ugodzić drugiego nastolatka nożem w prawą rękę i lewe przedramię, co skutkowało naruszeniem prawidłowych czynności narządów ciała przez ponad 7 dni. Prokurator zarzucił Michałowi G. także posiadanie środków odurzających oraz znieważenie policjantów i grożenie im przemocą.

Na początek procesu Michał G. nie przyznał się do zaatakowania nożem dwóch pokrzywdzonych oraz do grożenia pozbawieniem życia innemu nastolatkowi. W swojej obronie twierdzi, że działał w stanie koniecznej samoobrony i wyciągnął nóż dopiero kiedy został zaatakowany przez pokrzywdzonych. Przyznał się natomiast do pozostałych zarzutów. W trakcie piątkowej rozprawy sąd wysłuchał zeznań dwóch pokrzywdzonych oraz jednego świadka. Sąd przesłuchał również biegłego z zakresu medycyny sądowej, który stwierdził, że obrażenia jednego z pokrzywdzonych były na tyle poważne, że zagrażały jego życiu. Kolejne daty rozprawy to 6, 7 i 12 czerwca 2024 r.

Obecnie Michał G. przebywa w areszcie tymczasowym.