Wzrost zgłoszeń w ramach akcji "Stop Agresji Drogowej" na Warmii i Mazurach

Od 2018 roku, kierowcy na Warmii i Mazurach mają możliwość korzystania z policyjnej skrzynki mailowej, funkcjonującej pod nazwą „Stop Agresji Drogowej”. Skrzynka ta została stworzona w celu zgłaszania niebezpiecznych sytuacji na drodze, spowodowanych niewłaściwym zachowaniem innych użytkowników ruchu drogowego. Poniżej prezentujemy jedno z takich niedopuszczalnych zachowań, które uchwyciła kamera samochodowa.

Efektywność akcji „Stop Agresji Drogowej” rośnie z każdym rokiem. W 2018 roku, czyli podczas pierwszych dwunastu miesięcy działalności skrzynki, wpłynęło do niej 197 zgłoszeń. Jednak pięć lat później, w 2023 roku, liczba ta była już znacznie wyższa i przekroczyła 1000 zgłoszeń.

Miejsca na liście najczęściej zgłaszanych wykroczeń związanych z agresją drogową zajmują takie sytuacje jak: nieprawidłowe lub utrudniane wyprzedzanie, hamowanie czy blokowanie ruchu bez powodu, nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu, utrudnianie włączania do ruchu, jazda tuż za innym pojazdem, tzw. „na zderzaku”, nieuzasadnione używanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych, nieprzestrzeganie pierwszeństwa pieszych czy nawet bezpośrednia agresja fizyczna i wulgarne gesty.

Jednym z takich zgłoszeń było wykroczenie na drodze krajowej nr 51 pomiędzy miejscowościami Dywity a Dobrymi Miastem. Nagranie zarejestrowane przez jednego z uczestników ruchu pokazało niebezpieczne wyprzedzanie samochodu ciężarowego przez kierowcę osobówki, który zignorował nadjeżdżający z przeciwka pojazd.

Liczba potencjalnych ofiar tego incydentu została zredukowana do zera dzięki szybkiej reakcji i opanowaniu kierowcy, który nagrał całe zajście. Gdyby nie jego umiejętności i refleks, mogłoby dojść do poważnej tragedii.

W związku z tym przypadkiem, sprawca tej nieodpowiedzialnej akcji został ukarany mandatem w wysokości 2000 złotych.