Natalia Kaczmarek z Warmii i Mazur triumfuje na Mistrzostwach Europy z rekordem Polski

Rodowita mieszkanka Bartąga z województwa podlaskiego, Natalia Kaczmarek, odniosła spektakularne zwycięstwo zdobywając złoty medal na lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy, które odbyły się w Rzymie. W trakcie swojego biegu na dystansie 400 metrów, Kaczmarek ustanowiła nowy rekord osiągając czas 48.98 sekund. Tym samym prędkość jej biegu przewyższyła nawet legendarną Irenę Szewińską.

Dotychczasowy rekord Polski na tę samą odległość, wynoszący 49.28 sekund, pozostawał niepobity od czasu Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Był to jednocześnie rekord świata ustanowiony przez Irenę Szewińską. Jednakże to zmieniło się 10 czerwca, kiedy to w Rzymie Natalia Kaczmarek przekroczyła linie mety w czasie 48.98 sekund, zastępując Szewińską na czele polskiej listy wszech czasów.

Wybitny rezultat zapewnił Kaczmarek pierwsze miejsce na podium europejskich mistrzostw. W ślad za nią, na dalszych miejscach uplasowały się: Rhasidat Adeleke z Irlandii (49,07 sekund) oraz Lieke Klaver z Holandii (50,08 sekund). Trener Kaczmarek, Marek Rożej, mógł być dumny z sukcesu swojej podopiecznej.

Mistrzostwa Europy, które dobiegają końca 12 czerwca, stanowią dla lekkoatletów przetestowanie formy przed nadchodzącymi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu (26 lipca – 11 sierpnia). Jako obecna wicemistrzyni świata, Kaczmarek jest jednym z najbardziej obiecujących kandydatów do zdobycia medalu na igrzyskach.

Mimo że Natalia Kaczmarek pochodzi z Lubuskiego, jej życie jest mocno związane z Warmią i Mazurami. Powód? Jej wieloletni partner Konrad Bukowiecki, reprezentant AZS UWM Olsztyn, który szykuje się do zawarcia związk małżeńskiego z Kaczmarkiem w nadchodzącym wrześniu.