Muzeum Mazurskie w Szczytnie przenosi się do nowego lokalu

W mieście Szczytne, siedziba Muzeum Mazurskiego zostanie przeniesiona. Obecnie zlokalizowane w ratuszu, muzeum zamierza przeprowadzić się do budynku znajdującego się na ulicy Kasprowicza.

Rada województwa przeznaczyła sumę 400 tysięcy złotych na sporządzenie dokumentacji projektowej dotyczącej tej zmiany. Dokumentacja ta ma za zadanie umożliwić składanie wniosków o dodatkowe finansowanie z europejskiego programu pomocowego, znanego jako Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur. Koszt całkowitej adaptacji budynku na potrzeby muzealne jest szacowany na około 12 milionów złotych, a jej zakończenie planowane jest na rok 2027.

Planowane są również prace remontowe w innym oddziale Muzeum Warmii i Mazur – Domu Gazety Olsztyńskiej, położonym na Targu Rybnym, będącym sercem stolicy regionu. Pomieszczenie, które niegdyś pełniło funkcję księgarni, zostanie odnowione. Zyska tam swoją siedzibę „Areszt Sztuki“, które jest jednym z największych stowarzyszeń artystycznych działających na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.