Zabójstwo partnera matki i napaść na policjanta: Sprawa Przemysława A. rozpoznawana od nowa w Sądzie Okręgowym w Olsztynie

W dniu 19 czerwca 2024 r., przed Sądem Okręgowym w Olsztynie miało miejsce posiedzenie sądowe dotyczące sprawy Przemysława A., który jest oskarżony m.in. o brutalne zabójstwo partnera swojej matki oraz agresywną napaść na funkcjonariusza policji. W toku procesu nastąpiła zmiana składu sędziowskiego, co pociągnęło za sobą konieczność rozpoczęcia postępowania od początku.

Na początku poprzedniego roku, Prokuratura Rejonowa w Biskupcu przekazała do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko Przemysławowi A., w którym zidentyfikowano sześć przestępstw, z czego najpoważniejszym było zabójstwo. Zabójstwo miało miejsce w ciągu dwóch dni, 4 i 5 sierpnia 2022 r., na terenie Biskupca.

Zgodnie z ustaleniami prokuratora, Przemysław A. dokonał ataku nożem na mężczyznę, który był partnerem jego matki, w jednym z domów w Biskupcu. Oskarżony zadał swojej ofierze wiele ran kłutych, co doprowadziło do natychmiastowej śmierci. Po zbrodni, Przemysław A. ukradł kluczyki do busa ofiary i zaczął nim jeździć po mieście.

Nocą, pomiędzy 4 a 5 sierpnia 2022 r., policjanci podjęli próbę zatrzymania oskarżonego, który poruszał się pojazdem ofiary po Biskupcu. Mimo użycia sygnałów świetlnych i dźwiękowych przez funkcjonariuszy, oskarżony nie zatrzymał pojazdu, lecz rozpoczął pościg miejski, wielokrotnie narażając na niebezpieczeństwo życia i zdrowia uczestniczących w nim policjantów oraz powodując kilka kolizji drogowych. Ostatecznie został jednak zatrzymany.

Wobec powyższych faktów, prokurator przedstawił oskarżeniu przeciwko Przemysławowi A. zarzuty m.in.: zabójstwa, zaboru pojazdu w celu jego krótkotrwałego użycia, niestosowania się do polecenia zatrzymania pojazdu wydanego przez policję, czynnej napaści na policjanta oraz prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu i narkotyków, a także posiadania substancji psychotropowych – tabletek ekstazy i amfetaminy.

Proces Przemysława A. rozpoczął się 25 maja 2023 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. W dniu rozpoczęcia procesu oskarżony nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Wobec tego Sąd odczytał jego wcześniejsze wyjaśnienia złożone podczas postępowania przygotowawczego, w których twierdził, że nie pamięta wydarzeń z dnia zabójstwa partnera swojej matki. W kolejnych miesiącach proces toczył się dalej, z przesłuchaniami licznych świadków.

W marcu 2024 r. skład sędziowski w tej sprawie uległ zmianie. Dlatego na posiedzeniu sądowym, które odbyło się 19 czerwca 2024 r., sprawę Przemysława A. trzeba było rozpoczynać od nowa. Zarzuty aktu oskarżenia przeciwko Przemysławowi A. zostały odczytane ponownie przez prokuratora publicznego. Oskarżony stwierdził, że nie weźmie udziału w posiedzeniu sądowym tego dnia, więc Sąd zadecydował o kontynuacji postępowania karne przeciwko niemu zaocznie, ale z udziałem obrońcy oskarżonego. Sąd podczas tego posiedzenia nie odczytywał wyjaśnień dotychczas złożonych przez oskarżonego w tej sprawie. Następnie przesłuchano dwie oskarżycielki posiłkowe (matkę i siostrę ofiary) oraz jednego świadka.