Olsztyński MPK testuje nowy elektryczny autobus marki Solaris Urbino

Rozpoczęły się próby ekologicznego autobusu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Olsztynie. W ciągu dwóch następnych tygodni, mieszkańcy będą mieli możliwość wypróbowania komfortu jazdy pojazdem napędzanym energią elektryczną.

Jak informuje olsztyńskie MPK, od dzisiaj na ulicach miasta krąży nowy, w pełni elektryczny autobus marki Solaris Urbino 12 electric. Białe, charakterystyczne auto otrzymało tymczasowy numer taborowy „992”, a przez najbliższe dwa tygodnie będzie poddawane testom we wszystkich zakątkach Olsztyna.

Testowany model to standardowego rozmiaru, 12-metrowy autobus typu Solaris Urbino 12 electric. Zaprojektowany został z myślą o jak największej wygodzie pasażerów – dysponuje około 40 siedzeniami. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, na jednym ładowaniu potrafi przejechać około 300 kilometrów, a proces ładowania trwa średnio osiem godzin.

Dyrektor olsztyńskiego MPK, Jerzy Roman, zapewnia, że autobus jest testowany na trasach, które w przyszłości mają obsługiwać pojazdy o napędzie elektrycznym. Pasjonaci komunikacji miejskiej mogą spodziewać się spotkać nowy autobus na liniach numer 109, 111 i 128.

Ciekawostką jest fakt, iż nie jest to pierwszy ekologiczny autobus widoczny na olsztyńskich ulicach. W poprzednich latach mieszkańcy mieli okazję korzystać z innych pojazdów zasilanych energią elektryczną, a w 2015 roku testowano autobus napędzany skroplonym gazem ziemnym (LNG).

Miasto Olsztyn uczestniczy aktywnie w promocji ekomobilności. W złożonym wniosku planuje zakup 20 nowych autobusów elektrycznych wraz z ładowarkami i przebudowę części pętli autobusowych, tak aby były dostosowane do nowych pojazdów.

Obecnie tabor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Olsztynie składa się z blisko 150 autobusów oraz 27 tramwajów.