Tychy aktywnie uczestniczą w 7. edycji Święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: przewidziano interesujące wycieczki

W tym roku, miasto Tychy po raz trzeci z rzędu przyłącza się do obchodów Święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), które zaplanowane jest na dni od 28 do 30 czerwca. W ramach tych obchodów, zostały przygotowane trzy wyjątkowe wycieczki dla mieszkańców i gości miasta. Tym samym, miasto Tychy wita wszystkich na 7. edycji urodzin GZM.

Pierwsza propozycja, to spacer architektoniczny zatytułowany „Odczarujmy wielką płytę”, którego termin ustalono na sobotę 29 czerwca o godzinie 10:00. Mieszkańcy i turyści będą mieli możliwość podziwiania osiedli tyskich z lat 70. i 80. XX wieku podczas spaceru z Anną Syską, ekspertką od architektury. Spacer ma na celu ukazanie skąd wzięła się koncepcja wielkiej płyty, jakie były uwarunkowania projektowe i jaka jest specyfika lokalna osiedli tyskich. Start planowany jest na Placu Konstytucji z końcowym punktem przy kościele Ducha Świętego na ulicy Myśliwskiej.

Kolejna propozycja to wycieczka rowerowa pod hasłem „Od socrealizmu do postmodernizmu”, która odbędzie się w niedzielę 30 czerwca, rozpoczynając o godzinie 9:30. Wycieczka ta pozwoli na przeniknięcie walorów architektonicznych oraz infrastruktury rowerowej Tychów poprzez grę miejską. Zawodnicy będą mogli na własną rękę odkrywać tajemnice miasta, rozwiązując zadania w punktach kontrolnych. Start planowany jest na Placu Św. Anny, natomiast finałowy punkt znajduje się na Marinie Kajakowej w OW Paprocany.

Trzecia i ostatnia propozycja to unikalny przejazd Trolejbusem z bluesem, który odbędzie się również 30 czerwca. Tychy to jedno z trzech miast w Polsce, które korzysta z trolejbusów jako środka transportu miejskiego. Na tę okazję uruchomiony zostanie specjalny kurs, który umożliwi podróżowanie po Tychach, jednocześnie słuchając muzyki na żywo oraz opowieści o Ryśku Riedlu, który przez lata był związany z tym miastem. Wycieczki odbywać się będą w godzinach od 10:00 do 17:30, a start zaplanowano z Dworca PKP.