Enigma zakazu skrętu na ulicy Żołnierskiej: tajemnicze pojawianie się i znikanie znaku drogowego

Wraz z ponownym wprowadzeniem tramwajów na olsztyńskie arterie miejskie, wielokrotne modyfikacje zostały przeprowadzone. Te obejmowały nie tylko instalację nowych torów tramwajowych, dodatkowe sygnalizatory świetlne czy zwężenie jezdni, ale również reorganizację układu ruchu drogowego. Szczególnie interesującą zmianą było modyfikowanie zasad skrętu z ulicy Żołnierskiej w ulicę Głowackiego, gdzie w 2015 roku stanął znak zakazu skrętu, który potem zniknął.

Znak B-21, informujący o zakazie skrętu w lewo przy przejeździe z ulicy Żołnierskiej na ulicę Głowackiego, został umieszczony po budowie pierwszej linii tramwajowej pod koniec 2015 roku i na początku 2016 roku. Głównym powodem jego instalacji była niska widoczność nadjeżdżających tramwajów z kierunku skrzyżowania z ulicą Kościuszki, co prowadziło do kolizji ze skręcającymi autami.

Jednakże w ciągu ostatnich lat znak zakazu skrętu „zniknął”, a jego miejsce zajęło oznakowanie D-4B, które informuje o „wjeździe na drogę bez przejazdu”. Znak B-21 został ponownie przywrócony na swoje pierwotne miejsce, jak to zauważył jeden z czytelników, na początku 2024 roku.

– Ustawienie tego znaku było konsekwencją wprowadzenia tymczasowego układu ruchu drogowego podczas realizacji inwestycji tramwajowej – wyjaśnia rzecznik Zakładu Dróg, Zieleni i Transportu, Michał Koronowski. – Możliwe były zmiany w organizacji ruchu m.in. ze względu na znacznie mniejszą częstotliwość kursowania tramwajów, niż to miało miejsce przed rozpoczęciem inwestycji oraz po jej finalizacji.