Czym jest odzież antystatyczna i jakie ma zastosowanie?

Odzież antystatyczna to specjalistyczne ubrania ochronne mające na celu zapobieganie gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych na powierzchni ciała, ochronę zdrowia pracowników i zminimalizowanie ryzyka wypadków. Stosowanie odzieży antystatycznej jest niezbędne w miejscach, gdzie istnieje ryzyko wystąpienia wyładowań elektrostatycznych. 

Właściwości odzieży antystatycznej

Włókno węglowe wplecione w materiał odzieży antystatycznej zapewnia doskonałą ochronę antystatyczną, czyli ochronę przed gromadzeniem się ładunków elektrostatycznych na powierzchni ciała.

Ubrania antystatyczne są wygodne i przewiewne, co pozwala na noszenie ich przez cały dzień bez uczucia przegrzania czy dyskomfortu. Oddychające materiały odprowadzają wilgoć z ciała, zapewniając suchość i wygodę. Należy pamiętać, że właściwości antyelektrostatyczne odzieży mogą ulec zmianie w wyniku jej zabrudzenia, uszkodzenia lub wielokrotnego prania. Producent odzieży antystatycznej ma obowiązek dostarczyć instrukcje dotyczące jej użytkowania. 

Rodzaje odzieży antystatycznej

Typowe elementy ubrań antystatycznych to spodnie antystatyczne, t-shirty antystatyczne i kurtki antystatyczne. Każdy z tych elementów zapobiega niebezpiecznej elektryzacji ciała człowieka i nie powoduje iskier ani łuków elektrycznych.

Zastosowanie odzieży antystatycznej

Odzież antystatyczna chroni pracowników przed szkodliwymi skutkami wyładowań elektrostatycznych, które mogą powodować zwarcia, utratę danych czy wybuchy. Eliminuje również ryzyko uszkodzenia ważnych przedmiotów, co poprawia produktywność i zmniejsza obciążenie psychiczne pracowników..

Pracownicy zakładają odzież antystatyczną na odzież roboczą i nie mogą zdejmować jej ani odpinać i otwierać podczas wykonywania zadań. Ważne jest także, aby pracownik przebywający w strefie zagrożenia wybuchem był dodatkowo uziemiony, bezpośrednio lub przez elektroprzewodzące obuwie. 

Normy i wymagania

Odzież antystatyczna musi spełniać wymogi normy PN-EN 1149-5, która określa właściwości materiałów i zasady konstrukcji odzieży ochronnej. Tkaniny muszą mieć czas połowicznego zaniku ładunku t50 poniżej 4 sekund lub współczynnik ekranowania S większy niż 0,2. Rezystancja powierzchniowa powinna być mniejsza lub równa 2,5×10^9 omów.

Odzież antystatyczna: podsumowanie

Odzież antystatyczna jest kluczowym elementem ochrony w wielu branżach, zapewniając bezpieczeństwo pracowników i minimalizując ryzyko wypadków związanych z elektrycznością statyczną. Spodnie antystatyczne, t-shirty antystatyczne i kurtki antystatyczne są niezbędnym wyposażeniem w miejscach, gdzie bezpieczeństwo pracy i zdrowie pracowników są priorytetem.

źródło: https://rena-pol.sklep.pl/