Olsztyński sposób na walkę z letnimi upałami: kurtyny wodne i uliczne zdroje

W obliczu nieustających letnich upałów, Olsztyn postanowił zaoferować swoim mieszkańcom i przechodniom przystań przed słońcem dzięki uruchomieniu kurtyn wodnych. Te orzeźwiające instalacje mają za zadanie przynieść ukojenie w trudnym dla wielu okresie intensywnego upału.

Intensywne fale ciepła, z temperaturami przekraczającymi 30 stopni Celsjusza, wprowadzają do życia mieszkańców stolicy Warmii i Mazur sporo dyskomfortu. Z myślą o swoich obywatelach, władze miasta podjęły decyzję o uruchomieniu kurtyn wodnych. To one mają stać się miejscem, gdzie można złagodzić skutki upałów.

Paweł Micek, reprezentujący Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Olsztyna, poinformował, że pierwsze trzy kurtyny wodne zostały uruchomione już w środę. Wkrótce jednak planowane jest uruchomienie kolejnych dwóch takich urządzeń.

Aktualnie dostępne kurtyny możemy znaleźć na placu Konsulatu Polskiego, placu Jedności Słowiańskiej, a także przy ulicy Mochnackiego, gdzie urządzenie usytuowane jest w pobliżu przystanku autobusowego. W planach jest również uruchomienie kurtyny u zbiegu ulic Boenigka i Krasickiego oraz w jednej innej, jeszcze nieujawnionej lokalizacji.

Na dodatek, mieszkańcy Olsztyna i odwiedzający miasto turyści mają możliwość korzystania z kilkunastu ulicznych zdrojów, rozlokowanych w strategicznych punktach miasta. Woda, która jest dostępna w tych miejscach, jest całkowicie bezpieczna do spożycia. Regularnie poddawana jest badaniom laboratoryjnym, a jej jakość codziennie kontrolują pracownicy Olsztyńskich Wodociągów.