Podejrzany o brutalną kradzież na ulicach Olsztyna stanie przed sądem. Czeka go do 8 lat więzienia.

Odważna interwencja olsztyńskich stróżów prawa doprowadziła do aresztowania podejrzanego, który był zaangażowany w bezczelne okradzenie przechodzącej ulicą damy poprzedniego dnia. Złodziej został oskarżony o przestępstwo kradzieży w wyjątkowo bezczelny sposób. Przyznał się do swojego występku i teraz musi liczyć się z możliwością spędzenia nawet 8 lat za kratami.

W czwartkowy poranek z 4 lipca 2024 roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymali zgłoszenie o 73-letniej kobiecie z Olsztyna, która padła ofiarą kradzieży. Starsza pani, idąc do pracy przed świtem w rejonie starego miasta w Olsztynie, niosła ze sobą plecak zawierający jej dokumenty i pieniądze. Niespodziewanie ktoś zerwał z niej plecak i zbiegł z miejsca zdarzenia, ukrywając się w pobliskich podwórkach. Ofiara zdołała jedynie zauważyć, że sprawca był młodym, szczupłym mężczyzną ubranym na czarno.

Sprawą natychmiast zajęli się olsztyńscy śledczy z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu. Udało im się zabezpieczyć nagrań z kamer monitoringu i dokładnie określić wygląd podejrzanego. Okazało się, że nie był to dla nich nieznany przestępca. Został on aresztowany już kolejnego dnia w południe.

19-letni mężczyzna usłyszał zarzuty powiązane z bezczelną kradzieżą. Chociaż przyznał się do swojego czynu, nie zdołał uzasadnić swojego zachowania. Teraz musi liczyć się z perspektywą 8 lat więzienia.

Sądy wprowadziły pojęcie „kradzież szczególnie zuchwała” do kodeksu karnego w czerwcu 2023 roku. Zgodnie z tymi przepisami takie przestępstwo jest określane jako takie, w którym sprawca okazuje lekceważenie lub prowokacyjne zachowanie wobec ofiary. Dotyczy to również sytuacji, gdy kradzione są rzeczy, które ofiara ma przy sobie, na sobie lub w swoim bagażu.

Przykładami tego typu przestępstw mogą być kradzieże siłowe, podczas których ofiara straciła swoją torbę lub bagaż, przedmioty trzymane w ręku, a także kradzieże kieszonkowe.