Czy grzyby są zdrowe?

O grzybach robi się zwykle głośno, gdy kolejne dziecko zje muchomora sromotnikowego i jest zmuszone walczyć o życie. To prawda, zbieranie i późniejsze spożywanie grzybów, bez wiedzy na temat ich rodzajów może skończyć się tragicznie. Nie warto jednak całkowicie z nich rezygnować, ponieważ jest to cenne źródło wielu składników odżywczych.

Co ma w sobie grzyb?

Niewątpliwie najbardziej cenionymi walorami grzybów są ich aromat i smak. Są chętnie łączone z sosami, pieczeniami i zapiekankami. Doskonale smakują też jako samodzielny dodatek. Jednak smak i aromat to nie wyłączne atuty grzybów. Choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę, to są one niebywale wartościowe odżywczo, przez co korzystnie wpływają na zdrowie.

Grzyby to sprzymierzeńcy osób dążących do redukcji masy ciała, ponieważ mają nie więcej niż 70 kcal/100 g, co jest zasługą dużej zawartości wody. Są cennym źródłem łatwo przyswajalnego białka. Nic więc dziwnego, że bywały niegdyś nazywane „mięsem lasu”. Nie sposób też nie wspomnieć o błonniku pokarmowym, który wspomaga regulowanie trawienia.[1]

Grzyby są cennym źródłem węglowodanów (około 5% w suchej masie), kwasów tłuszczowych (około 3,5% w suchej masie) oraz minerałów (w tym: cynku, jodu, potasu). Wbrew pozorom zawierają też sporo witamin. Są to głównie reprezentanci grupy B: B1, B2, B3, B6, B7, a także witamina C, E oraz prowitaminy A i D.[1]

Skoro więc grzyby są tak wartościowe odżywczo, skąd wzięła się ich zła sława? Bynajmniej nie chodzi wyłącznie o ryzyko zatrucia. Jest to składnik diety dość ciężkostrawny, ponieważ ma ściany komórkowe zasobne w chitynę. Przez to grzyby długo pozostają w przewodzie pokarmowym, zanim zostaną strawione. Problem potęgują zawarte w nich substancje śluzowe. Nie sięgaj więc po grzyby, jeśli zmagasz się z problemami gastrycznymi, ponieważ może się to skończyć dla ciebie bolesnymi zaparciami czy nieżytem.[1]

A co, gdy nie znasz się na grzybach?

W Polsce występuje aż 14400 opisanych grzybów. Spośród nich jadalnych jest około 1400, około 250 trujących, a około 3200 niejadalnych. Jeśli nie masz wiedzy na temat grzybów, to ryzyko, że trafisz na szkodliwy gatunek, wcale nie jest takie małe.

W takim wypadku warto zdecydować się na zakup u lokalnych grzybiarzy albo, co zdecydowanie jest bezpieczniejsze, skorzystać już z gotowych dań, zwłaszcza jeśli ich komponowaniem zajmuje się dietetyk. Jedną z takich opcji jest catering dietetyczny. W Olsztynie również możesz skorzystać z możliwości jego zakupu. Wówczas nie tylko wiesz, że jesz coś smacznego, ale przy dbasz o zdrowie.

Niestety wiele restauracja ma tendencję do łączenia grzybów z tłustymi serami i zawiesistymi sosami. Wcale nie musi tak być. Czy nie lepiej brzmi połączenie boczniaków i pieczarek w risotto z parmezanem, lazurem i natką pietruszki?  Decydując się na dania skomponowane przez dietetyka, możesz mieć pewność, że dodatek grzybów nie wywoła negatywnych konsekwencji jak wspomniane już wyżej zaparcia. Choć grzyby są zdrowe, to tak jak każdy inny składnik diety mogą nie być odpowiednie dla każdego. Rolą dietetyka jest to zdiagnozować i dostarczyć ci posiłek odpowiedni dla twojego organizmu.

Źródła:

  1. A. Goljanek, K. Mazurkiewicz-Zapałowicz, Grzyby w diecie człowieka – wartość odżywcza i prozdrowotna, „Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych” 2016, t. 65, nr 4(313), s. 513–522.