Sufity podwieszane – postaw na stylowe i funkcjonalne rozwiązania

Podwieszany sufit jest specjalną konstrukcją składającą się płyt zawieszonych za pomocą akcesoriów. Sufity podwieszane od lat stanowią jeden z najpopularniejszych trendów aranżacyjnych, dzięki czemu za ich pośrednictwem możemy dokonać szybkiej metamorfozy każdego wnętrza. Sam proces wykonania sufitu podwieszanego nie jest zbyt problematyczny, więc każdy z nas może podjąć się jego montażu. Gotowe sufity podwieszane są doskonałym sposobem na obniżenie stropu i wyciszenie wnętrza. 

Wszędzie tam, gdzie na ścianach występują pęknięcia i nierówności, wszelkie niedoskonałości tynku zasłoni sufit podwieszany krzyżowy, pełniący funkcję maskującą i dekoracyjną oraz dający możliwość wykonania nowoczesnych systemów oświetleniowych. Pod sufitem podwieszanym można także ukryć nieestetyczne instalacje, dzięki czemu wnętrze nabiera nowoczesnego i w pełni funkcjonalnego stylu.

Sufit podwieszany – zalety

Sufity podwieszane pełnią wiele praktycznych funkcji. Jak podkreśla producent sufitów podwieszanych, ich ogromną zaletą jest to, że stanowią doskonały sposób na ukrycie przewodów, kominów i rur klimatyzacji i wentylacji. Montaż sufitu podwieszanego zalecany jest także wszystkim użytkownikom, którym zależy na poprawie akustyki pomieszczenia. Miękkie materiały, z których wykonana jest konstrukcja sufitów podwieszanych pochłania wysokie dźwięki, eliminując tym samym zjawisko pogłosu. Wykonanie sufitu podwieszanego zapewnia także dodatkową izolację termiczną.

Akcesoria sufitu podwieszanego

By wykonać sufit podwieszany należy wykorzystać do tego celu trwałe elementy mocujące, do których należą profile przyścienne, profile główne, wieszaki do sufitów podwieszanych oraz różnego rodzaju kątowniki, kratki sufitowe oraz gotowe sufity dekoracyjne.

W zależności od stylistyki i przeznaczenia wnętrza warto sięgnąć po materiały przeznaczone do zabudowy stropu takie jak płyty gipsowo-kartonowe, płyty z wełny drzewnej oraz płyty z wełny mineralnej. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć stosuje się płyty wodoodporne, dostępne w różnych rozmiarach i konstrukcjach.

Rodzaje sufitów podwieszanych

Wśród sufitów podwieszanych wyróżnia się:

  • sufity rastrowe – należą do najprostszych a jednocześnie najtrwalszych sposobów na ukrycie wszelkich instalacji nadsufitowych. Konstrukcja wykonana z lakierowanego aluminium zapewnia trwałość produktu oraz uzyskanie jednolicie wyglądającej powierzchni sufitu.
  • sufity listwowe – aluminiowe sufity listwowe wyróżniają się na tle innych prostotą montażu, sprawdzają się zazwyczaj w prostych pomieszczeniach. Sufity listwowe można montować w układzie mijanym, pod kątem lub równolegle pod względem poszczególnych elementów.
  • sufity kasetonowe – to najbardziej znana alternatywa dla klasycznych mineralnych sufitów podwieszanych, które są dostępna na polskim rynku. Sufity kasetonowe mogą być produkowane z aluminium, stali nierdzewnej, blachy tytanowo-cynkowej lub stali ocynkowanej. Wybierając jeden z kilku rodzajów perforacji możemy uzyskać w pełni indywidualne wykończenie wnętrza. Sufity kasetonowe dzięki specjalnej tkaninie akustycznej doskonale poprawiają parametry akustyczne każdego wnętrza.
  • sufity z siatki cięto-ciągnionej – innowacyjna konstrukcja wykonana ze specjalnej siatki charakteryzującej się różnorodnością oczek.

Bez względu na to, czy od podstaw tworzysz aranżacje swojej mieszkalnej przestrzeni czy dokonujesz jej metamorfozy, sufity podwieszane dostępne na rynku, z pewnością pomogą Ci stworzyć stylowe, przytulne i komfortowe wnętrza na miarę Twoich marzeń!