Łuszczyca skóry głowy – jak pozbyć się tego problemu? Jakie szampony na łuszczycę są najskuteczniejsze?

Łuszczyca skóry głowy jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że nie można jej wyleczyć, natomiast można ją podleczyć, a wręcz doprowadzić do remisji. Nie do końca znane są przyczyny choroby. Uważa się, że jedną z nich może być nadmierny stres, ale też uwarunkowania genetyczne mają w tym swój udział. Dziś podpowiemy Wam, jak dbać o skórę głowy z łuszczycą.

Domowe sposoby na łuszczycę – to trzeba wiedzieć

Objawy łuszczycy skóry głowy są charakterystyczne. Często pojawia się zaczerwienienie, intensywny świąd czy pieczenie. Dochodzi do nadmiernego przesuszania się naskórka i pojawienia się łusek. Może też dochodzić do wypadania włosów. Warto podjąć walkę z tą chorobą, gdyż łuszczycę skóry głowy można leczyć. Jednak nim zdecydujecie się na antybiotykoterapię, musicie wiedzieć, iż do łagodzenia objawów łuszczycy można wykorzystać domowe sposoby. Przede wszystkim należy zadbać o nawilżanie, a wręcz natłuszczanie skóry głowy. Do tego celu bardzo dobrze sprawdzają się olejki roślinne, np. olejek kokosowy. Spróbujcie też domowych wcierek, np. przygotowanych na bazie pokrzywy bądź rumianku. Wystarczy tylko susz zalać wrzątkiem, a następnie poczekać aż wystygnie. Po odcedzeniu należy tylko umyć skórę głowy tą wcierką.

Jakie szampony na łuszczycę są najskuteczniejsze?

Czas poznać najlepsze szampony na łuszczycę i jak możecie się domyślić najważniejszy jest skład. Do składników szamponu na łuszczycę powinien należeć dziegieć brzozowy, który ma silne działanie przeciwzapalne, a przy tym działa ściągająco. Redukuje też uczucie swędzenia czy pieczenia. Na uwagę zasługuje kwas salicylowy, który dodatkowo złuszcza martwy naskórek i przyspiesza leczenie zmian łuszczycowych. Szampon przeciw łuszczycy bez recepty może też zawierać olej z nasion konopi siewnych. Zapewniają one doskonałe nawilżenie, a przy tym chronią przed nadmierną utratą wody. Zmiękczają też naskórek. Ważnym składnikiem jest też pantenol, który przyspiesza gojenie się naskórka.

O czym jeszcze pamiętać zmagając się z łuszczycą skóry głowy?

Musicie wiedzieć, że stres rzeczywiście może nasilać chorobę, jaką jest łuszczyca skóry głowy. Oznacza to, że najlepiej ograniczyć sytuacje stresogenne. Rzecz jasna nie jest to łatwe. Na szczęście można też spróbować aktywności fizycznej, która łagodzi stres. Nie zapomnijcie jeszcze o zdrowej diecie, która przede wszystkim powinna być oparta na dużej ilości świeżych warzyw oraz owoców.