Lotnisko Warmińsko-Mazurskie odnotowuje rosnący ruch pasażerski, z 142 tysiącami obsłużonych pasażerów w roku 2023

Lotnisko Warmińsko-Mazurskie zanotowało znaczący wzrost ruchu pasażerskiego, debiutowało z popularnym połączeniem czarterowym, dynamicznie rozwijało działalność cargo we współpracy z globalnym gigantem i wprowadziło szereg nowych inwestycji. To jest krótkie podsumowanie aktywności lotniska na przestrzeni roku 2023.

Wraz z wycofaniem obostrzeń Covid-19 na wiosnę ubiegłego roku, Port Lotniczy Olsztyn-Mazury mógł stopniowo odbudowywać ruch pasażerski. Z miesiąca na miesiąc w 2023 roku, statystyki potwierdzały wzrost zapotrzebowania na podróże i większą mobilność nie tylko mieszkańców Warmii i Mazur, ale również turystów przybywających do regionu.

Na lotnisku odbyło się 5371 operacji lotniczych, a liczba obsłużonych pasażerów wyniosła 142 587. To stanowi znaczne zwiększenie w porównaniu do wyników z poprzedniego roku, ze wzrostem o +101,46% w ilości operacji i +25,93% w liczbie pasażerów. Oferta połączeń pasażerskich obejmowała 4 trasy całoroczne – do Krakowa (LOT), Dortmundu i Londynu Luton (WizzAir) oraz Londynu Stansted (Ryanair), 2 trasy sezonowe – do Wrocławia i Krakowa (Ryanair) oraz loty czarterowe do Antalyi w Turcji, prowadzone przez nowego partnera Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury , największy polski touroperator – Itaka.

Lotnisko systematycznie obsługiwało także operacje lotnicze General Aviation, takie jak prywatne, szkoleniowe, biznesowe, medyczne oraz wojskowe loty, a także transport cargo.

W roku 2024, zarząd Warmia i Mazury Sp. z o.o. planuje kontynuować działania związane z infrastrukturalnymi inwestycjami, rozbudową siatki połączeń pasażerskich, w tym letnich czarterów, oraz dalszym rozwojem usług cargo.

Ważnym elementem dla rozwoju nie tylko lotniska, ale całego regionu, są tereny inwestycyjne zlokalizowane w strefie okołolotniskowej w Szymanach. W roku 2024 planuje się tam budowę centrum produkcyjno-logistycznego pierwszego inwestora – firmy Consultronix z Małopolski, specjalizującej się w produkcji sprzętu medycznego. Szacowany koszt tej inwestycji to 16 milionów złotych, a nowe przedsięwzięcie ma przynieść początkowo około 30, a docelowo nawet 100 miejsc pracy.