Olsztyński nauczyciel i jego uczniowie prezentują innowacyjny projekt na międzynarodowym festiwalu naukowym

Ryszard Pieluchowski, pedagog z olsztyńskiej Szkoły Podstawowej numer 6, ma zaszczyt prezentować swój unikalny projekt na międzynarodowym festiwalu naukowym Science on Stage w Finlandii. Projekt ten, będący mobilnym modelem Układu Słonecznego z wykorzystaniem robotów Photon i SkryBot, jest efektem pracy zarówno nauczyciela, jak i jego uczniów. Wcześniej zdobył on wiele wyróżnień i nagród na konkursach realizowanych w kraju.

Projekt polega na stworzeniu przenośnego modelu Układu Słonecznego, gdzie role planet pełnią roboty Photon i SkryBot. Model ten został zaprojektowany tak, aby wszystkie „planety” mieściły się na dość ograniczonej przestrzeni, na przykład na sali gimnastycznej, poprzez skrupulatne skalowanie. Ryszard Pieluchowski, nauczyciel fizyki z SP 6 w Olsztynie, był odpowiedzialny za nadzorowanie procesu twórczego.

Realizacja tego ambitnego zadania była pełna wyzwań, takich jak właściwe ustawienie robotów, drukowanie 3D planet czy motywowanie uczniów do poświęcenia swego wolnego czasu na rzecz projektu. Mimo to, przeszkody zostały pokonane, a praca nad doskonaleniem projektu trwa – jak mówi sam Ryszard Pieluchowski. To obejmuje modyfikacje scenariusza, poprawki oprogramowania dla ścieżek ruchu robotów, udoskonalanie elementów prezentacji, a także promowanie projektu w różnych instytucjach edukacyjnych.

Innowacyjny projekt z Olsztyna zdobył już wiele prestiżowych nagród w ogólnopolskich konkursach. Wyróżnienia obejmują Złoty Grant wydawnictwa Nowa Era i główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie „Nauki Przyrodnicze na Scenie” organizowanym przez Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, w kategorii „Astronomia i eksploracja kosmosu w edukacji STEAM”. Nadchodzące lato Ryszard Pieluchowski spędzi prezentując swój mobilny model na Międzynarodowym Festiwalu Science on Stage w Turku, Finlandia, jako część delegacji polskiej. Jest to dla niego duże wyzwanie, ale również powód do dumy.

13. edycja festiwalu European Science on Stage odbędzie się 12-15 sierpnia i zgromadzi 450 nauczycieli z szkół podstawowych i średnich z całej Europy. Będą oni dzielić się swoimi najbardziej kreatywnymi projektami STEM na stoiskach, warsztatach i w ramach sesji naukowych. Uczestnicy festiwalu zostali wyłonieni w drodze eliminacji krajowych, które odbyły się w ponad 30 krajach.