Wysoka Brama w Olsztynie – dlaczego jest tak bardzo wyjątkowa?

Olsztyn jest jednym z najważniejszych i najciekawszych miast, jakimi może się pochwalić Warmia. Wycieczki po tym ośrodku miejskim mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń, a możliwość zwiedzenia tutejszych zabytków sprawi krajoznawcom wiele radości. Jednym z tych obiektów, którym warto poświęcić nieco więcej uwagi w czasie pobytu w Olsztynie, jest Wysoka Brama. Jest ona cennym fragmentem miejskich fortyfikacji, któremu udało się uniknąć rozbiórki w XIX wieku.

Na czym polega wyjątkowość olsztyńskiej Wysokiej Bramy?

Brama Wysoka jest ciekawym przykładem gotyckiej architektury z końca XIV wieku. Wzniesiona na planie prostokąta, może się pochwalić ostrołukowym wjazdem oraz widoczną do dziś prowadnicą, która pozwalała na opuszczanie oraz podnoszenie kutej kraty. W swych dziejach brama ta pełniła różne funkcje. Była m. in. arsenałem i więzieniem, w latach 70. XX wieku stała się hotelem PTTK.

Tablica ozdobna na Wysokiej Bramie w Olsztynie

Warto zwrócić uwagę nie tylko na samą budowlę, ale i na zdobiącą ją tablice pamiątkową. Przypomina ona o tym, że we wrześniu 1863 roku osadzono tu Wojciecha Kętrzyńskiego – historyka, publicystę oraz znanego krzewiciela polskości na Warmii i Mazurach. Na pewno takie smaczki dodają dodatkowej wyjątkowości temu obiektowi. Oczywiście tylko z pozoru są to niuanse, ponieważ te szczegóły jak np. tablica ozdobna na Wysokiej Bramie w Olsztynie sprawiają, że o tym miejscu jest głośno nie tylko w regionie, ale również wśród turystów w całej Polsce.