Warystory – co to takiego? Jak ochraniają sprzęt?

Każde urządzenie elektryczne narażone jest na niebezpieczne skoki napięcia prądu elektrycznego, zwłaszcza gdy występuje zbyt wysokie napięcie, które może trwale uszkodzić sprzęt. Żeby je ochronić, stosuje się warystory, lecz aby rzeczywiście odgrywały swoją rolę jak najlepiej, muszą być właściwie dopasowane do przewidzianych zadań. Już choćby z tego względu warto lepiej je poznać!

Warystor – co to takiego?

Warystorem określany półprzewodnikowy, bierny podzespół elektroniczny. Cechuje go nieliniowa rezystencja zależna od przyłożonego napięcia elektrycznego. Z tego względu występuje tu następująca zależność – w przypadku małych napięć warystor wykazuje dużą rezystencję, ale jak napięcie osiągnie wysoki poziom, rezystencja maleje dość szybko. To w konsekwencji oznacza, że jego najwyższe trwałe napięcie powinno być wyższe od tego, jakie doprowadzane jest do urządzenia w sposób trwały.

Warystory – do czego się je stosuje?

Są niezbędne jako elementy zabezpieczające odbiorniki przed zbyt wysokim napięciem. W przypadku, gdy jego wartość jest zbyt wysoka, przez warystor przepływa duży prąd, powoduje to przejęcie energii impulsu, a czasem i przepalenia bądź rozłączenie bezpiecznika. W konsekwencji urządzenie samoistnie się wyłącza. Warystor, działając jako ogranicznik przepięć, pozwala na swobodny przepływ prądu do ziemi. Obecnie stosuje się warystory tlenkowe (jak te dostępne pod adresem https://www.tme.eu/pl/katalog/warystory_29/), które działają znacznie szybciej niż urządzenia wykonane z węglika krzemu. 

Gdzie stosuje się warystory?

Wszędzie tam, gdzie kluczową kwestią jest zabezpieczenie urządzeń na wypadek zbyt dużych skoków napięcia elektrycznego. Są więc niezbędne w ochronie antyprzepięciowej maszyn i urządzeń, elementach stabilizujących napięcie czy układach przetworników częstotliwości. Stosuje się je również do zabezpieczenia telefonów, modemów oraz innych urządzeń, które są podłączone do linii telefonicznej. Poza tym używa się je w ochronnikach przepięciowych i wysokonapięciowych w telewizorach oraz innych urządzeniach elektronicznych. Większe modele warystorów wykorzystywane są natomiast do takich zadań jak ochrona linii wysokiego napięcia, ochrony trakcji kolejowej lub tramwajowej, w urządzeniach dla przemysłu ciężkiego czy w odgromnikach oraz zabezpieczaniu transformatorów. 

Warystory to niezwykle ważne urządzenia, do których warto mieć dostęp. Sklep tme.eu oferuje też inny profesjonalny sprzęt – od półprzewodników po moduły używane w robotyce. Wysokiej jakości i dostępny od ręki!