Błędy w pakowaniu tornistrów szkolnych a problemy z kręgosłupem u dzieci

Inspektorzy sanitarni w Olsztynie, podczas kontroli przeprowadzonej w poprzednim roku, odkryli, że najcięższy z badanych plecaków szkolnych ważył aż 14 kilogramów. Jest to znacznie więcej od zalecanego standardu, według którego ciężar tornistra powinien wynosić od 10 do 15 procent masy ciała ucznia. Nadmierna masa plecaka może mieć destrukcyjny wpływ na rozwijające się kręgosłupy dzieci.

Zdaniem Jacka Szydłowskiego, reprezentanta Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Olsztynie, istotne jest świadome pakowanie plecaka szkolnego. Plecaki powinny być lekkie, posiadać szerokie szelki oraz przegródki umożliwiające rozłożenie ciężaru książek i zeszytów. Również wybór zeszytów o miękkiej oprawie może obniżyć wagę tornistra. Jacek Szydłowski radzi również, aby unikać dawania dzieciom do szkoły wody w dużych butelkach i korzystać zamiast tego z kranówki.

Szpital dziecięcy w Olsztynie uruchomił nowy program profilaktyczny dla dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Cel programu to przede wszystkim profilaktyka i diagnozowanie wad postawy. Zajęcia będą się odbywać w soboty i cieszą się dużym zainteresowaniem. Szpital zachęca rodziców do zapisania swoich pociech do poradni rehabilitacyjnej, potrzebne jest jedynie skierowanie od lekarza rodzinnego. Planowane jest przeprowadzenie badań kilkuset dzieci.

Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem i jak mówi Grzegorz Adamowicz ze szpitala dziecięcego w Olsztynie, po uruchomieniu rejestru telefonicznego, wszystkie 300 miejsc szybko znalazło chętnych. Rodzice są świadomi potrzeby badań i chcą skorzystać z tej możliwości.

Jacek Żukowski, kierownik działu rehabilitacji szpitala, wskazuje na fakt, że najczęściej spotykane problemy to tzw. skoliozy funkcjonalne, które można skorygować poprzez odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń.