W Olsztynie zasadzono żonkile dla pacjentów Hospicjum Palium w ramach akcji "Pola nadziei"

W otoczeniu Hospicjum Palium w Olsztynie, pojawiły się posadzone żonkile. Te kwiaty są elementem akcji o nazwie „Pola nadziei”. Przedsięwzięcie to ma na celu przyciągnięcie uwagi społeczeństwa do trudnej sytuacji osób, które są nieuleczalnie chore i znajdują się na ostatnim etapie swojego życia.

Bożena Gryczko, pielęgniarka koordynująca działanie domowego hospicjum w Olsztynie i sekretarz lokalnego Stowarzyszenia Hospicyjnego Palium, podkreśliła, że celem tej inicjatywy jest wsparcie pacjentów hospicjum. Dodała także, że stawiają sobie za zadanie zapewnienie jak najbardziej normalnych warunków osobom na skraju życia.

Zdaniem pielęgniarki, mimo że hospicjum jest miejscem dla osób na ostatnim etapie choroby, to jest też miejscem, gdzie starają się pomóc pacjentom prowadzić normalne życie. Bez bólu, bez cierpienia, realizując się. Niektórzy pacjenci nawet nadal pracują. Zajmują się również wsparciem psychicznym pacjentów.

Karolina Dąbrowska-Chołostiakow, psycholog i psychoonkolog, zwróciła uwagę na to, że żonkile są symbolem nadziei na złagodzenie cierpienia związanego z chorobą. Poprzez akcję „Pola nadziei” chcą wyrazić solidarność hospicjów oraz podkreślić potrzeby pacjentów paliatywnych.

Dąbrowska-Chołostiakow podkreśliła również, jak ważne jest mówienie o tym miejscu, o potrzebach pacjentów, o ich cierpieniu. Wskazała też na znaczenie czasu odchodzenia i wysiłku, jaki musi włożyć pacjent. Wspomniała także o tym, jak ważne jest dla zdrowych osób i tych niezwiązanych na co dzień ze służbą zdrowia wiedzieć, że takie miejsca istnieją i co się tam dzieje. Dzięki temu pacjenci czują się mniej samotni.

Żonkile, które zostały posadzone dzisiaj, zostaną ścięte wiosną. To będzie sygnał do przeprowadzenia szerszej kampanii, w ramach której planowane jest między innymi zbieranie środków finansowych na działalność hospicjum.