Barczewo: Przystanek na drodze do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich z niezwykłym naciskiem na ekologię

Barczewo, malownicze miasto leżące na trasie z Olsztyna do wielbionych przez turystów Wielkich Jezior Mazurskich, jest znane ze swojego zaangażowania w ochronę środowiska. Zadbane lasy i akweny, które otaczają to miasto, są prawdziwą pokusą dla podróżników pragnących odwiedzić region Warmii i jednocześnie tworzą przyjemne warunki do zamieszkania dla lokalnej społeczności.

Dojazd do Barczewa stał się łatwiejszy dzięki nowej trasie krajowej S-16. Nasz rozmówca wskazał tę inwestycję jako kluczową dla przyciągania większej liczby turystów i zdecydowane udogodnienie dla mieszkańców miasta.

Andrzej Maciejewski, jedna z osób związanych z miastem, uważa rozbudowę infrastruktury transportowej za jeden z najważniejszych sukcesów. Jego zdaniem, to właśnie dzięki tej inwestycji młodzi ludzie, którzy pracują lub uczą się na przykład w Olsztynie, nie muszą opuszczać swojego rodzinnego miasta. Regularne połączenia autobusowe umożliwiają im bezproblemowe przemieszczanie się między tymi dwoma miejscowościami.

Burmistrz Barczewa podkreślił również, że priorytetem dla niego jest zarządzanie działkami budowlanymi w taki sposób, aby stworzyć osiedla mieszkaniowe, które będą przyjazne dla rodzin.

Promocja kultury w szerokim tego słowa znaczeniu to kolejne zadanie, które władze Barczewa postawiły przed sobą. W 2023 roku, kalendarz wydarzeń kulturalnych w mieście zapełnił się do granic możliwości koncertami i festiwalami. Andrzej Maciejewski podkreślił znaczenie cyklicznych imprez jak „Dni Barczewa”, które przyciągają nie tylko lokalnych mieszkańców, ale także turystów z innych regionów. RAP Festiwal 2023, który odbył się w Barczewie, spotkał się z dużym zainteresowaniem.

W 2013 roku, Barczewo dołączyło do międzynarodowego projektu Cittaslow, którego celem jest poprawa jakości życia poprzez odcięcie się od hałasu wielkich miast. Burmistrz miasta podczas naszej rozmowy tłumaczył, jak te idee są realizowane na praktyce.