Historyczny neon "Dworzec Kolejowy" powraca na frontową elewację nowo wybudowanego dworca Olsztyn Główny

Ikoniczny neon „Dworzec Kolejowy” został ponownie zamontowany na fasadzie przebudowanego dworca w Olsztynie. Składający się z 15 liter, każda o wysokości 123 cm, neon tworzy napis o imponującej długości ponad 18 metrów.

Cenny zabytek poddano procesowi renowacji, który trwał 2,5 miesiąca. Neon jest jednym z dwóch zachowanych elementów oryginalnego dworca wybudowanego w latach 1969-71. Rozbiórka starego budynku została zakończona w 2023 roku.

Przed rozpoczęciem demontażu budynku, neon umieszczony na szczycie elewacji został starannie zabezpieczony – każda litera została ostrożnie usunięta. Następnie przystąpiono do skrupulatnej renowacji każdej z wykonanych z cynkowej blachy liter, pomalowanych na niebiesko od przodu i boków oraz popielato od tyłu.

Renowacja była skomplikowanym zadaniem, ze względu na fakt, że przez ponad pół wieku neon był narażony na wpływ czynników atmosferycznych. Dodatkowo, w kilku literach neonu odkryto resztki gniazd ptasich. Literki były także nieco zniekształcone i zabrudzone. Niemniej jednak, oryginalny niebieski kolor powłoki malarskiej na literach zachował się nieskazitelnie.

Prace renowacyjne rozpoczęły się od usunięcia brudu, mchów i porostów oraz wtórnych powłok malarskich. Następnie wyeliminowano większość deformacji, naprawiono pęknięcia i zlutowano miejsca, gdzie połączenia blach były słabe. Na koniec napis został pokryty nową warstwą farby w oryginalnej kolorystyce.

Rekonstrukcję oświetlenia przeprowadzono w oparciu o oryginalną technologię, używając do tego celu szklanych rurek. Wszystkie komponenty potrzebne do renowacji oświetlenia zostały importowane z Włoch. Rurki szklane są dostarczane jako proste elementy, a potem są formowane poprzez podgrzewanie palnikami gazowymi, aby uzyskać kształt właściwej litery. Olsztyński neon wypełniony jest szlachetnym gazem – argonem.

Po całkowitej renowacji liter i oświetlenia całość przytwierdzono do stelaża, który również został odnowiony i pomalowany na oryginalne kolory. Neon został umieszczony na szklanej fasadzie od strony miasta, na wysokości 333 cm.

Otwarcie dworca Olsztyn Główny planowane jest na lato bieżącego roku. Inwestycja ta jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych z finansowym wsparciem ze środków unijnych pochodzących z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.