Tragiczny incydent na jeziorze Kalwa – utonięcie 42-letniego mężczyzny

W środowe popołudnie, nad jeziorem Kalwa położonym niedaleko Olsztyna (województwo warmińsko-mazurskie), doszło do tragicznego zdarzenia. 42-letni mężczyzna wszedł wtedy do wody i niestety nie powrócił już na brzeg – tę smutną wiadomość podało Radio Olsztyn.

Niezwłocznie po otrzymaniu informacji o zdarzeniu, służby ratunkowe rozpoczęły akcję poszukiwawczą. Mimo pełnego zaangażowania i szybkiego działania, nie udało się uratować życia mężczyźnie. Jego ciało zostało wyłowione z jeziora – poinformowała starszy sierżant Joanna Manelska, oficer prasowy policji w Szczytnie, rozmawiając z Radiem Olsztyn.

Policja skierowała do społeczeństwa apel o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z kąpielisk i innych miejsc nad wodą. Poniżej przedstawiono najważniejsze z nich:

  • Zdecydowanie należy unikać pływania w miejscach niedozwolonych czy niebezpiecznych. Bezpieczne kąpielisko to takie, które jest strzeżone przez ratowników WOPR. Należy pamiętać o tym, że wejście do wody jest zabronione tam, gdzie występują specjalne tablice i znaki informujące o zakazie. Pływanie jest również niewskazane na szlakach żeglugowych oraz blisko budowli czy urządzeń wodnych. Przed skorzystaniem z niestrzeżonych akwenów warto dokładnie sprawdzić ich głębokość oraz strukturę dna.
  • Każdy korzystający z kąpieliska powinien respektować jego regulamin oraz słuchać uwag i zaleceń ratownika.
  • Nie powinno się pływać w wodzie, której temperatura jest niższa niż 14 stopni. Najlepsza temperatura dla kąpieli to 22-25 stopni.
  • Jest ryzykowne pływanie podczas burzy lub mgły, szczególnie gdy widoczność jest ograniczona do mniej niż 50 metrów albo gdy wieje silny, porywisty wiatr.
  • Zanim wejdziemy do wody, powinniśmy ją najpierw delikatnie spryskać na klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi. Dzięki temu unikniemy szoku termicznego, który może negatywnie wpłynąć na nasz organizm.
  • Należy unikać pływania w miejscach zarośniętych przez wodorosty lub tam, gdzie mogą występować zawirowania wody lub zimne prądy. Bezpieczniej jest pływać tam, gdzie dobrze znamy warunki.
  • Skoki do wody w nieznanych miejscach są niebezpieczne i mogą skończyć się tragicznie. W takich sytuacjach absolutnie zakazane są skoki na główkę.