Atak cybernetyczny na olsztyńskie służby miejskie – nowe informacje

Dwa miesiące temu serwery Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu (ZDZiT) w Olsztynie padły ofiarą zmasowanego ataku hakerskiego. To zdarzenie wywołało znaczne problemy w funkcjonowaniu miasta, m.in. awarię systemu zarządzania ruchem drogowym oraz zablokowanie biletomatów. Obecnie do publicznego obiegu trafiają dodatkowe szczegóły dotyczące tej niefortunnej sytuacji.

Zaatakowane przez hakerów serwery ZDZiT w Olsztynie zostały odłączone od sieci w nocy z 24 na 25 czerwca bieżącego roku, a informację tę podawało RMF FM. Wyłączenie serwerów było reakcją jednego z pracowników ZDZiT na próbę ataku hakerskiego.

Chociaż atak trwał tylko kilka minut, skutki były długotrwałe i paraliżujące dla miasta. Systemy bileterów zostały unieruchomione, sygnalizacja świetlna działała nieprawidłowo, powodując korki uliczne. Dodatkowo, ekrany informacyjne na przystankach wyświetlały dane z rozkładu jazdy, a nie aktualne informacje o lokalizacji autobusów czy tramwajów. Dopiero po kilku dniach Urząd Miasta Olsztyn potwierdził, że te problemy były bezpośrednim wynikiem ataku hakerskiego.

Aktualnie pojawiają się dodatkowe – choć nieoficjalne – informacje na temat tego incydentu. Według ustaleń RMF FM, sprawcy ataku mają pochodzić z Rosji. Śledczy zajmujący się sprawą twierdzą, że to celowe działanie.