Zjawisko rosnącej popularności akademików Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Akademiki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony studentów. Liczba chętnych do zamieszkania w nich przekroczyła dostępne możliwości, co zmusiło ponad 100 osób do zapisania się na listę rezerwową.

Według Tomasza Wierzejskiego, prezydenta Fundacji „Żak”, która zarządza akademikami pod egidą Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, uniwersytet posiada 9 akademików posiadających nieco ponad 2 tysiące miejsc noclegowych. Wierzejski wyjaśnił agencji PAP, że jedna piąta miejsc została przeznaczona dla pierwszorocznych studentów, aby ułatwić im rozpoczęcie studenckiego życia. Pozostałe miejsca zostały przydzielone według zasady: kto pierwszy, ten lepszy. Wszystkie miejsca w akademikach szybko znalazły swoich lokatorów. Ci, którzy nie zdążyli zarezerwować miejsca, zostali umieszczeni na liście oczekujących – obecnie figuruje na niej ponad 100 nazwisk.

Ceny najmu w akademikach są zależne od liczby łóżek w danym pokoju. Trzyosobowy pokój w akademiku w Olsztynie wynosi 480 zł za miejsce, za miejsce w pokoju dwuosobowym trzeba zapłacić 550 zł, natomiast pokój jednoosobowy kosztuje od 600 do 700 zł, w zależności od standardu akademika. Prezes Fundacji „Żak” zaznaczył, że ceny nie obejmują żadnych dodatkowych opłat za media takie jak prąd, woda czy ogrzewanie. Wierzejski dodał też, że w porównaniu z większymi miastami uniwersyteckimi, ceny w Olsztynie są relatywnie niskie, co stanowi jeden z powodów, dla których studenci decydują się na podjęcie nauki właśnie tam.