Schemat oszustwa na BLIK rozbity przez oficerów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości

W Olsztynie, funkcjonariusze miejscowego oddziału Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, przy pomocy funkcjonariuszy z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji, na polecenie miejscowej Prokuratury Okręgowej, zatrzymali 5 osób. Są one podejrzane o pranie brudnych pieniędzy i liczne oszustwa w sieci poprzez udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Liczba ofiar przekroczyła 50.

Zatrzymani sprawcy przejęli konta społecznościowe innych użytkowników, omijając elektroniczne barierki bezpieczeństwa. W następnej kolejności kontaktowali się ze znajomymi tych osób, namawiając ich do przesłania kodu dla szybkich płatności internetowych. Po otrzymaniu kodów, wykorzystywali je do wypłacania gotówki z bankomatów rozsianych po całym województwie warmińsko-mazurskim. W celu utrzymania swojej tożsamości w tajemnicy, sprawcy zmieniali miejsca pobytu i korzystali z kamuflażu. Dodatkowo wprowadzali w błąd kupujących, wystawiając na sprzedaż podróbki znanych marek odzieży i sprzętu RTV. Aby wydawać się bardziej wiarygodnymi, podejrzani fałszowali umowy potwierdzające autentyczność towaru i jego zakup w sklepie firmowym. Pieniądze uzyskane z tych przestępstw inwestowali w kryptowaluty i „prali” je na drodze wielokrotnych transferów między różnymi kontami bankowymi oraz innymi narzędziami płatniczymi.

Dzięki intensywnym działaniom funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, udało się zgromadzić dowody pozwalające na zidentyfikowanie i aresztowanie przestępców. Zatrzymanym zostały przedstawione zarzuty dotyczące kierowania i uczestnictwa w grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, nielegalnego dostępu do profili na platformach społecznościowych oraz wysyłanie prośb o generowanie i przesyłanie kodów BLIK do wielu osób.

Podczas przeszukań zabezpieczono telefony komórkowe, komputery i inne cyfrowe nośniki danych, jak również nielegalne substancje psychoaktywne w postaci marihuany oraz materiały pedofilskie. Funkcjonariusze zabezpieczyli też kryptowalutę, którą podejrzani nabywali za środki uzyskane z przestępczych czynów. W koordynowanej akcji udział wzięli funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Na tym etapie ustalono, że liczba ofiar przekracza 50, a straty finansowe ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Należy jednak pamiętać, że śledztwo jest jeszcze na wstępnym etapie, a więc istnieje duże prawdopodobieństwo odkrycia kolejnych osób pokrzywdzonych przez ten przestępczy proceder.