Apel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska: Bądź czujny przy wyborze wykonawcy w programie "Czyste Powietrze"

Zaniepokojony sytuacją wnioskodawców i beneficjentów programu „Czyste Powietrze”, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowił wydać kolejne ostrzeżenie. Jego celem jest uświadomienie uczestników programu o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą współpraca z nieuczciwymi wykonawcami. Chodzi tu głównie o firmy, które w ramach oferowanej dotacji proponują montaż urządzeń grzewczych w budynkach niepodlegających ociepleniu, od razu żądając podpisania pełnomocnictwa, często w celach niezgodnych z prawem – alarmują przedstawiciele Funduszu.

Pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie podkreślają, jak kluczowe jest świadome korzystanie z programu „Czyste Powietrze”. Niestety, nieuczciwe praktyki niektórych wykonawców mogą prowadzić do sytuacji, w której beneficjenci są zmuszeni do płacenia wysokich rachunków za ogrzewanie swoich domów.

Dlatego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował zestaw zaleceń dla uczestników programu „Czyste Powietrze”. Ważne jest, aby zwracać uwagę na oferowane warunki, a nie podpisywać umowy „na oślep”. Pamiętajmy, że dotacja przysługuje nam jako beneficjentom, a nie firmom instalującym urządzenia grzewcze. Efektywność nowych systemów grzewczych uzyskamy tylko w przypadku ocieplonych budynków.

Jako osoba korzystająca z dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”, powinieneś wykazać się czujnością i rozwagą przy wyborze dostawcy i firmy zajmującej się montażem urządzeń grzewczych. Szczególnie ostrożności wymagają oferty „z nieba”, prezentowane przez osoby niespodziewanie pukające do drzwi twojego domu. Trzeba pamiętać, że rynek usług energetycznych jest pełen nierzetelnych wykonawców, oferujących produkty niskiej jakości za zawyżone ceny.

Decyzja o wyborze firmy sprzedającej i montującej urządzenie grzewcze zawsze należy do Ciebie – beneficjenta programu. Warto jednak wiedzieć, że najwyższa kwota bezzwrotnej dotacji, w ramach której przewidziano kompleksową termomodernizację i wymianę źródła ciepła, wynosi aż 136 200 zł. Należy jednak pamiętać, że wnioskodawca musi zawsze dopłacić VAT.

Jeśli spotkasz się z ofertą usługi „za darmo”, powinieneś mieć wątpliwości co do jej wiarygodności. Szczyt czujności powinniśmy osiągnąć, gdy przedstawiciel firmy proponuje nam podpis pełnomocnictwa bez możliwości zapoznania się z warunkami umowy. Pamiętajmy, że podpisując takie pełnomocnictwo, dajemy prawo do zarządzania naszą dotacją innej osobie.

Instalacja nowego źródła ciepła w budynku wymagającym termomodernizacji może prowadzić do zdecydowanie wyższych rachunków za ogrzewanie. Dlatego jeśli planujesz wymienić stary piec na nowoczesne źródło ciepła, upewnij się, że twój budynek jest odpowiednio ocieplony.

Wybierając urządzenie grzewcze do swojego domu, skorzystaj z listy zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM: lista-zum.ios.edu.pl). Już teraz możesz złożyć wniosek o dotację z programu „Czyste Powietrze” planując termin zakupu i instalacji urządzenia po 13 czerwca br. Wówczas na liście ZUM znajdziesz tylko te pompy ciepła, które obecnie przechodzą dodatkową weryfikację efektywności i jakości.

W ramach programu możesz otrzymać dotację na termomodernizację budynku jednorodzinnego wraz z wymianą źródła ciepła. Upewnij się, że dobór nowego źródła ciepła został Ci wskazany zgodnie ze stanem budynku. Urządzenie musi mieć odpowiednią moc i sprawność. Najlepiej pokaże to audyt energetyczny.

Zalecamy skonsultowanie się z gminnym punktem konsultacyjno-informacyjnym „Czystego Powietrza”, czy oferta, którą przedstawił Ci wykonawca jest zgodna z potrzebami Twojego budynku. Tylko docieplony budynek z nowym źródłem ciepła to pewne rozwiązanie, które przyniesie korzyści.